Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Gaz geçirgen lensler keratokonusu ilerletir diyerek Clear cone (hibrid) lensleri önerdiler, ancak hem pahalı, hem 6 ayda bir değişmesi gerekiyor, hem de yeterli konfor vermiyor, ne yapabilirim?

Cevap: Yanlış uygulama, Korneaya merkezde temas etmeyen gaz geçirgen lensler hastalığı ilerletmez, bu lensler kubbe tekniği ile uygulanır.

Gaz geçirgen lensler, Clear cone (Hibrid) lenslerden daha kolay temizlenir, daha az enfeksiyon yapar,uzun süre bozulmadıkları için (1-3 yıl) hastaya daha az maddi yük olur.

Önce gaz geçirgen lensler uygulanmalı ve hastaya alışması için tıbbi destek verilmelidir. Keratokonus hastaların % 5’inde Clear cone (Hibrid) lenslere ihtiyaç duyulur.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği Ülkelerinde keratokonus hastalarına en çok uygulanan lensler gaz geçirgen lenslerdir.


Soru: Korneaya uygulanan çapraz bağlama tedavisi keratokonusun ilerlemesini durdurur mu?

Cevap: Evet, çapraz bağlama tedavisinin keratokonus hastalığını durdurduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu tedavi hastanın görme seviyesini artırmak için değil hastalığın daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla uygulanır.


Soru: Kornea içine uygulanan halka ameliyatları keratokonusun ilerlemesini durdurur mu?

Cevap: Hayır, halkalar keratokonusun ilerlemesini durdurmaz. Önce çapraz bağlama ile hastalığın ilerlemesi durdurulmalı daha sonra halka ameliyatı yapılmalıdır.


Soru: Gözümü sık sık kaşıyorum bu eylem keratokonus hastalığını cidden ilerletir mi?

Cevap: Evet, Gözün kaşınması keratokonusun oluşmasına ve ilerlemesine neden olur. Allerjiyi önleyen damlalar kullanınız.


Soru: Keratokonusta yumuşak lensler kullanılır mı?

Cevap: Son yıllarda keratokonus hastalarının kullanması için yumuşak lensler üretilmiştir (Kerasoft). Bu lensler ancak hafif keratokonusu olan hastalarda başarılıdır .


Soru: Kontakt lenslerimi sorunsuz kullanıyorum, ancak her gün takıp çıkartmaktan sıkıldım, halka veya kornea nakli yaptırmamı önerir misiniz ?

Cevap: En iyi görme gaz geçirgen kontakt lenslerle elde edilir, bunu unutmayın. Sizin durumunuzda ameliyat olan pek çok hasta kontakt lens kullandıkları döneme geri dönmek istemektedir.